About The Shape
Originally released as one of four Specialty shapes in 1945, this Calabash is among our smallest, most lightweight designs, forgoing the robust, muscular aesthetic that defines so much of our House Style in favour of a curling, slightly flared Dublin-like bowl and elegant, tapering lines.
Originally released as one of four Specialty shapes in 1945, this Calabash is among our smallest, most lightweight designs, forgoing the robust, muscular aesthetic that defines so much of our House Style in favour of a curling, slightly flared Dublin-like bowl and elegant, tapering lines.
Price:
NZ$ 188.80 including GST
each
BPM112305
Sold Out
Information
About The Series
The Speciality Rusticated series adds a rugged touch to our range of lightweight, elegant Specialty shapes, juxtaposing the trim designs with a dark, earthy stain and a rustic, old-world texture.
Specifications
| Length | 132mm |
| Weight | 15g |
| Bowl Height | 41mm |
| Bowl Width | 25mm |
| Chamber Depth | 30mm |
| Chamber Width | 17mm |
| Stem Material | Vulcanite |
| Filter | None |
| Shape | Calabash |
| Finish | Rusticated |
| Material | Briar |
View your shopping basket or Browse other items in Peterson Pipes Original Range.


