Information
Since 1945, we have crafted a range of Churchwarden pipes.
Modelled after the old clay tavern pipes of yesteryear, they are among our most slender and elegant designs, featuring a number of smaller bowl shapes paired to elongated fishtail mouthpieces, and available in a variety of finishes.
Features
Combining our elegant range of long-stemmed Churchwarden designs with a sleek, traditional dress finish, our Ebony Silver Mounted Churchwarden pipes each feature a rich, nearly jet-black smooth finish, complete with a wedding band of sterling silver between the shank and stem, applied by the talented hands of our most experienced silversmiths.
It makes for a regal, sophisticated aesthetic.
Specifications
| Length | 248mm |
| Weight | 28g |
| Bowl Height | 41mm |
| Bowl Width | 31mm |
| Chamber Depth | 31mm |
| Chamber Width | 18mm |
| Stem Material | Vulcanite |
| Filter | None |
| Shape | Churchwarden |
| Finish | Smooth |
| Material | Briar |
View your shopping basket or Browse other items in Peterson Pipes Churchwarden From Australia.


