Information
Since our inception, we've offered a range of specific tiers suited to our customers' tastes and price requirements.
Our Classic range represents non-System pipes crafted for the Everyman, unique and timeless designs that capture our House Style and quality craftsmanship at a price any smoker can enjoy.
Rather than relegating production to one or two lines, we offer a variety of styles, shapes, and finishes among these entry-level series, including traditional navy mounts (flush-fitting stems), P-Lip mouthpieces, and army mounts.
Features
Originally debuting in 2017 as a retailer exclusive series, the Arklow has been recently revived to showcase our passion for sandblasted finishes.
In this series, a number of our most popular shapes are paired with a warm walnut stain, a bright nickel army mount, and a crisp sandblasted finish, revealing each block's natural grain patterns in vivid relief.
Specifications
| Length | 124mm |
| Weight | 43g |
| Bowl Height | 44mm |
| Bowl Width | 34mm |
| Chamber Depth | 30mm |
| Chamber Width | 19mm |
| Stem Material | Acrylic |
| Filter | None |
| Shape | Bent Billiard |
| Finish | Sandblast |
| Material | Briar |
View your shopping basket or Browse other items in Peterson Pipes Original Range.


