Its generous bend keeps it well balanced when clenched, making it a fan-favorite across a number of our ranges and series.
Information
Since our inception, we've offered a range of specific tiers suited to our customers' tastes and price requirements.
Our Classic range represents non-System pipes crafted for the Everyman, unique and timeless designs that capture our House Style and quality craftsmanship at a price any smoker can enjoy.
Rather than relegating production to one or two lines, we offer a variety of styles, shapes, and finishes among these entry-level series, including traditional navy mounts (flush-fitting stems), P-Lip mouthpieces, and army mounts.
Features
Tastefully colourful, the Derry Rusticated dresses a number of our popular non-System shapes in a warm and comforting palette, comprised of rugged, dark brown rusticated finishes, bright nickel army mounts, and creamy, caramel-swirled acrylic mouthpieces.
Specifications
| Length | 128mm |
| Weight | 63g |
| Bowl Height | 52mm |
| Bowl Width | 41mm |
| Chamber Depth | 37mm |
| Chamber Width | 21mm |
| Stem Material | Acrylic |
| Filter | None |
| Shape | Bent Billiard |
| Finish | Rusticated |
| Material | Briar |
View your shopping basket or Browse other items in Peterson Pipes Original Range.


