Information
Since our inception, we've offered a range of specific tiers suited to our customers' tastes and price requirements.
Our Classic range represents non-System pipes crafted for the Everyman, unique and timeless designs that capture our House Style and quality craftsmanship at a price any smoker can enjoy.
Rather than relegating production to one or two lines, we offer a variety of styles, shapes, and finishes among these entry-level series, including traditional navy mounts (flush-fitting stems), P-Lip mouthpieces, and army mounts.
Features
The Dracula line started as a special commemorative line of pipes, first released in 2012, celebrating the birth centennial of fellow Irishman and esteemed author Abraham "Bram" Stoker.
Characterised by jet-black smooth finishes, bright nickel bands, and black-and-red-swirled acrylic fishtail stems, the Dracula Smooth appeals not only to fans of gothic horror, but of quality classic pipes in bold presentations.
Specifications
| Length | 143mm |
| Weight | 54g |
| Bowl Height | 39mm |
| Bowl Width | 42mm |
| Chamber Depth | 33mm |
| Chamber Width | 21mm |
| Stem Material | Acrylic |
| Filter | None |
| Shape | Bent Bulldog |
| Finish | Smooth |
| Material | Briar |
View your shopping basket or Browse other items in Peterson Pipes Original Range.


