The Kinsale Series is a collection of quality smooth briars finished with a burnt orange hue and a brass-nickel band.
Each shape within the collection mirrors that of the shapes from the Sherlock Holmes series and is designed to make the shapes more accessible to the everyday Pipe Smoker
Each shape within the collection mirrors that of the shapes from the Sherlock Holmes series and is designed to make the shapes more accessible to the everyday Pipe Smoker
Price:
NZ$ 245.00 including GST
each
BPM112364
Sold Out
Specifications
| Length: | 5.89" / 149.65 mm |
| Weight: | 2.66 oz. / 75.55 grams |
| Bowl Height: | 2.31" / 58.65 mm |
| Chamber Depth: | 1.82" / 46.17 mm |
| Chamber Diameter: | 0.86" / 21.88 mm |
| Outside Diameter: | 1.64" / 41.55 mm |
| Stem Material: | Vulcanite |
| Filter: | None |
| Shape: | Bent Dublin |
| Finish: | Rusticated |
| Material: | Briar |
| Country: | Ireland |
Product Enquiry
Contact Details
Request More Information
Details of the product above will be automatically included with your enquiry.
View your shopping basket or Browse other items in Peterson Pipes Original Range.


