The Kinsale Series is a collection of quality smooth briars finished with a burnt orange hue and a brass-nickel band.
Each shape within the collection mirrors that of the shapes from the Sherlock Holmes series and is designed to make the shapes more accessible to the everyday Pipe Smoker
Each shape within the collection mirrors that of the shapes from the Sherlock Holmes series and is designed to make the shapes more accessible to the everyday Pipe Smoker
Price:
NZ$ 245.00 including GST
each
BPM112366
Sold Out
Specifications
| Shape: | Bent Apple |
| Length: | 4.79" / 121.67 mm |
| Height: | 1.76" / 44.7 mm |
| Weight: | 2.68 oz. / 75.98 grams |
| Bowl Depth: | 1.31" / 33.27 mm |
| Bowl Outside Diameter: | 1.85" / 46.99 mm |
| Bowl Inside Diameter: | 0.85 in. / 21.59 mm |
| Filter: | None |
| Finish: | Rustic |
| Bowl Material: | Briar |
| Stem Material: | Vulcanite |
| Package: | Box |
| Country: | Ireland |
| Bit: | P-Lip |
| Band: | Nickel & Brass |
View your shopping basket or Browse other items in Peterson Pipes Original Range.


