The Kinsale Series is a collection of quality smooth briars finished with a burnt orange hue and a brass-nickel band.
Each shape within the collection mirrors that of the shapes from the Sherlock Holmes series and is designed to make the shapes more accessible to the everyday Pipe Smoker
Each shape within the collection mirrors that of the shapes from the Sherlock Holmes series and is designed to make the shapes more accessible to the everyday Pipe Smoker
Price:
NZ$ 245.00 including GST
each
BPM112368
Sold Out
Specifications
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Shape: | Egg |
| Stem Shape: | Bent |
| Bowl Finish: | Rustic |
| Colour: | Red |
| Origin: | Ireland |
| Filter: | None |
| Condition Type: | New |
| Stem Material: | Vulcanite |
| Pipe Length: | 5.6" / 142.24 mm |
| Bowl Inner Diameter: | 0.8" / 20.32 mm |
| Bowl Outer Diameter: | 1.7" / 43.18 mm |
| Bowl Height: | 2.1" / 53.34 mm |
| Bowl Depth: | 1.6" / 40.64 mm |
| Artisan: | No |
| Pipe Weight: | 2.30 oz / 65.2039 grams |
View your shopping basket or Browse other items in Peterson Pipes Original Range.


