Its generous bend keeps it well balanced when clenched, making it a fan-favorite across a number of our ranges and series.
This model accepts 9mm filters.
The sandblasted bowl is stained in Green to commemorate St Patrick's Day.
This is a second from the Irish factory with a minor blemish disqualifying it as a first grade.
This is reflected in the reduced price, which is a bargain for you.
Information
In addition to our regular production ranges, we also offer a number of limited-edition series unique to each year.
These lines celebrate our rich history and tradition of craftsmanship, often looking to the past in order to innovate for tomorrow.
From our annual Saint Patrick's Day and Christmas Pipe series to our singular Pipe of the Year models, these pieces are crafted for true Peterson collectors and enthusiasts.
Features
Since 1998, we've released an annual special edition St. Patrick's Day line, presenting a number of our most popular shapes in a festive, distinctly Irish finish unique to the year.
Our 2020 edition celebrates that tradition with the first green sandblasted pipe in the limited edition series, featuring rich emerald stains, extra craggy finishes, and bright metal army mounts.
Specifications
| Length | 136mm |
| Weight | 65g |
| Bowl Height | 52mm |
| Bowl Width | 40mm |
| Chamber Depth | 37mm |
| Chamber Width | 21mm |
| Stem Material | Acrylic |
| Filter | 9mm |
| Shape | Bent Billiard |
| Finish | Sandblast |
| Material | Briar |
View your shopping basket or Browse other items in Peterson Pipes From Australia.


