About The Shape
Our signature take on the classic bent Apple design, and one of our most popular shapes, this timeless jaw-hanger combines a stout shank and robust transition with a deep bend for a tight-knit, muscular aesthetic that demonstrates our iconic House Style.
Our signature take on the classic bent Apple design, and one of our most popular shapes, this timeless jaw-hanger combines a stout shank and robust transition with a deep bend for a tight-knit, muscular aesthetic that demonstrates our iconic House Style.
Price:
NZ$ 265.00 including GST
each
BPM105513
Sold Out
Information
About The Series
The brainchild of Glen Whelan, our Director of Sales, the Short line transforms a number of our Classic range shapes, cutting back the length of both the stem and the shank to achieve a more compact presentation.
Though not quite nosewarmer in length, the abbreviated style hearkens back to early 20th-century pipe design, making for a vintage, antique aesthetic that reinforces our signature House Style.
Here in the Smooth finish, each pipe is hand stamped and adorned with a broad silver band.
Specifications
| Length | 110mm |
| Weight | 41g |
| Bowl Height | 39mm |
| Bowl Width | 39mm |
| Chamber Depth | 30mm |
| Chamber Width | 19mm |
| Stem Material | Vulcanite |
| Filter | None |
| Shape | Bent Apple |
| Finish | Smooth |
| Material | Briar |
View your shopping basket or Browse other items in Peterson Pipes Original Range.


