About The Shape
A smaller version of our signature flat-bottomed Oom Paul, this deeply bent design is a sturdy sitter with the comfortable posture of a bent pipe. Despite its compact size, it maintains the iconic muscularity, stout proportions, and overall antique look of our House Style.
A smaller version of our signature flat-bottomed Oom Paul, this deeply bent design is a sturdy sitter with the comfortable posture of a bent pipe. Despite its compact size, it maintains the iconic muscularity, stout proportions, and overall antique look of our House Style.
RRP:
NZ$ 383.24
Price:
NZ$ 365.00 including GST
each
BPM112297
Sold Out
Information
About The Series
While the Premier System stamp was formally announced in our 1945 catalogue, the design itself dates to our original System grading system, where it was known simply as the Second Grade, a higher-tiered System pipe meant to bridge the gap between our entry-level System and Deluxe models.
Complete with a deep reservoir to collect excess moisture from the smoke; a graduated bore mouthpiece that funnels the smoke and allows moisture to collect within the reservoir; a sturdy sterling silver military mount, which allows the pipe to be broken down and cleaned without damage or warping; and a our patented P-Lip bit, which draws the smoke upward, thus reducing tongue bite, the Premier System pipe incorporates all of Charles Peterson's patented System engineering, elevated through the use of select-quality bowls and fitments of semi-precious metals.
Perfect for the Peterson enthusiast looking to upgrade their collection of System pipes.
Seen here in the classic Smooth finish.
Specifications
| Length | 123mm |
| Weight | 50g |
| Bowl Height | 45mm |
| Bowl Width | 37mm |
| Chamber Depth | 32mm |
| Chamber Width | 19mm |
| Stem Material | Acrylic |
| Filter | None |
| Shape | Oom Paul |
| Finish | Smooth |
| Material | Briar |
View your shopping basket or Browse other items in Peterson Pipes Original Range.


