About The Shape
Though quite compact in terms of overall length, this bent Billiard shape maintains the signature muscularity and tubular profile that define our House Style, the bowl being more cylindrical in shape with a stout, angular transition.
Its half bend provides a natural clenching posture for a comfortable, hands-free smoke.
Though quite compact in terms of overall length, this bent Billiard shape maintains the signature muscularity and tubular profile that define our House Style, the bowl being more cylindrical in shape with a stout, angular transition.
Its half bend provides a natural clenching posture for a comfortable, hands-free smoke.
Price:
NZ$ 215.00 including GST
each
BPM112329
Sold Out
Information
About The Series
Our flagship line, the System Standard stamp first appeared in 1945, but the entry-level design has been a staple in our catalogues since Charles Peterson secured his final patent in 1898.
Designed to provide a cooler, drier smoke, each pipe features a deep reservoir within the shank to collect excess moisture; a graduated bore mouthpiece that funnels the smoke and allows moisture to collect within the reservoir; a sturdy nickel military mount, which allows the pipe to be broken down and cleaned without damage or warping; and our patented P-Lip bit, which draws the smoke upward, thus reducing tongue bite.
While the P-Lip bit is the traditional choice, we also offer System Standard pipes with fishtail stems.
Available here in a rugged, masculine Rusticated finish.
Specifications
| Length | 127mm |
| Weight | 36g |
| Bowl Height | 45mm |
| Bowl Width | 29mm |
| Chamber Depth | 36mm |
| Chamber Width | 18mm |
| Stem Material | Acrylic |
| Filter | None |
| Shape | Bent Billiard |
| Finish | Rusticated |
| Material | Briar |
View your shopping basket or Browse other items in Peterson Pipes Original Range.


