About The Shape
This bent Billiard shape incorporates all the major design cues of our signature House Style, complete with a proportionally muscular shank and transition, but in a much smaller, compact package.
A versatile pocket pipe to suit any taste.
This bent Billiard shape incorporates all the major design cues of our signature House Style, complete with a proportionally muscular shank and transition, but in a much smaller, compact package.
A versatile pocket pipe to suit any taste.
Price:
NZ$ 215.00 including GST
each
BPM112337
Sold Out
Information
About The Series
Our flagship line, the System Standard stamp first appeared in 1945, but the entry-level design has been a staple in our catalogues since Charles Peterson secured his final patent in 1898.
Designed to provide a cooler, drier smoke, each pipe features a deep reservoir within the shank to collect excess moisture; a graduated bore mouthpiece that funnels the smoke and allows moisture to collect within the reservoir; a sturdy nickel military mount, which allows the pipe to be broken down and cleaned without damage or warping; and our patented P-Lip bit, which draws the smoke upward, thus reducing tongue bite.
While the P-Lip bit is the traditional choice, we also offer System Standard pipes with fishtail stems.
Available here in a rugged, masculine Rusticated finish.
Specifications
| Length | 135mm |
| Weight | 46g |
| Bowl Height | 45mm |
| Bowl Width | 35mm |
| Chamber Depth | 33mm |
| Chamber Width | 19mm |
| Stem Material | Acrylic |
| Filter | None |
| Shape | Bent Billiard |
| Finish | Rusticated |
| Material | Briar |
View your shopping basket or Browse other items in Peterson Pipes Original Range.


