About The Shape
Combining the sturdy stability of a Poker with convenient jaw-hanging balance, our flat-bottomed Oom Paul is a versatile design, able to sit stably on a desk or be easily clenched in the teeth.
Its bold, muscular proportions resonate with our iconic House Style.
Combining the sturdy stability of a Poker with convenient jaw-hanging balance, our flat-bottomed Oom Paul is a versatile design, able to sit stably on a desk or be easily clenched in the teeth.
Its bold, muscular proportions resonate with our iconic House Style.
Price:
NZ$ 215.00 including GST
each
BPM106712
Sold Out
Information
About The Series
Our flagship line, the System Standard stamp first appeared in 1945, but the entry-level design has been a staple in our catalogues since Charles Peterson secured his final patent in 1898.
Designed to provide a cooler, drier smoke, each pipe features a deep reservoir within the shank to collect excess moisture; a graduated bore mouthpiece that funnels the smoke and allows moisture to collect within the reservoir; a sturdy nickel military mount, which allows the pipe to be broken down and cleaned without damage or warping; and our patented P-Lip bit, which draws the smoke upward, thus reducing tongue bite.
While the P-Lip bit is the traditional choice, we also offer System Standard pipes with fishtail stems.
Available here in a rugged, masculine Rusticated finish.
Specifications
| Length | 128mm |
| Weight | 69g |
| Bowl Height | 50mm |
| Bowl Width | 39mm |
| Chamber Depth | 41mm |
| Chamber Width | 20mm |
| Stem Material | Acrylic |
| Filter | None |
| Shape | Oom Paul |
| Finish | Rusticated |
| Material | Briar |
View your shopping basket or Browse other items in Peterson Pipes Original Range.


