About The Shape
A smaller version of our signature flat-bottomed Oom Paul, this deeply bent design is a sturdy sitter with the comfortable posture of a bent pipe.
Despite its compact size, it maintains the iconic muscularity, stout proportions, and overall antique look of our House Style.
A smaller version of our signature flat-bottomed Oom Paul, this deeply bent design is a sturdy sitter with the comfortable posture of a bent pipe.
Despite its compact size, it maintains the iconic muscularity, stout proportions, and overall antique look of our House Style.
Price:
NZ$ 215.00 including GST
each
BPM106711
Sold Out
Information
About The Series
Our flagship line, the System Standard stamp first appeared in 1945, but the entry-level design has been a staple in our catalogues since Charles Peterson secured his final patent in 1898.
Designed to provide a cooler, drier smoke, each pipe features a deep reservoir within the shank to collect excess moisture; a graduated bore mouthpiece that funnels the smoke and allows moisture to collect within the reservoir; a sturdy nickel military mount, which allows the pipe to be broken down and cleaned without damage or warping; and our patented P-Lip bit, which draws the smoke upward, thus reducing tongue bite.
While the P-Lip bit is the traditional choice, we also offer System Standard pipes with fishtail stems.
Available here in a rugged, masculine Rusticated finish.
Specifications
| Length | 124mm |
| Weight | 50g |
| Bowl Height | 45mm |
| Bowl Width | 36mm |
| Chamber Depth | 34mm |
| Chamber Width | 18mm |
| Stem Material | Acrylic |
| Filter | None |
| Shape | Oom Paul |
| Finish | Rusticated |
| Material | Briar |
View your shopping basket or Browse other items in Peterson Pipes Original Range.


