Information
Something of a departure from the stout, muscular aesthetic that characterizes so much of our portfolio, the Specialty line contains a number of our more petite, lightweight shapes such as the Barrel, Tankard, Calabash, and Belgique.
It was created in 1945 and remains a popular range to this date.
Features
The Specialty Smooth Nickel Mounted series beautifully showcases our range of lightweight, elegant Specialty shapes with a classic, red-hued, smooth finish and bright nickel fitments, lending these trim designs a timeless, sophisticated aesthetic.
Specifications
| Length | 142mm |
| Weight | 26g |
| Bowl Height | 41mm |
| Bowl Width | 30mm |
| Chamber Depth | 31mm |
| Chamber Width | 19mm |
| Stem Material | Vulcanite |
| Filter | None |
| Shape | Poker |
| Finish | Smooth |
| Material | Briar |
View your shopping basket or Browse other items in Peterson Pipes Original Range.


