About The Shape
Eschewing the more cylindrical, tubular aesthetic of many of our signature designs, this bent Billiard features a slightly tapered, yet more rounded style of bowl, combined with a muscular shank and transition to maintain our House Style.
Despite these hearty proportions, it remains a compact pipe in terms of overall length, making it an excellent choice for travel.
Eschewing the more cylindrical, tubular aesthetic of many of our signature designs, this bent Billiard features a slightly tapered, yet more rounded style of bowl, combined with a muscular shank and transition to maintain our House Style.
Despite these hearty proportions, it remains a compact pipe in terms of overall length, making it an excellent choice for travel.
Price:
NZ$ 225.00 including GST
each
BPM105510
Sold Out
Information
About The Series
The brainchild of Glen Whelan, our Director of Sales, the Short line transforms a number of our Classic range shapes, cutting back the length of both the stem and the shank to achieve a more compact presentation.
Though not quite nosewarmer in length, the abbreviated style hearkens back to early 20th-century pipe design, making for a vintage, antique aesthetic that reinforces our signature House Style.
Here in the Rusticated finish, each pipe is hand stamped and adorned with a broad silver band.
Specifications
| Length | 112mm |
| Weight | 44g |
| Bowl Height | 42mm |
| Bowl Width | 35mm |
| Chamber Depth | 29mm |
| Chamber Width | 17mm |
| Stem Material | Vulcanite |
| Filter | None |
| Shape | Bent Billiard |
| Finish | Rusticated |
| Material | Briar |
View your shopping basket or Browse other items in Peterson Pipes Original Range.


